Državni sekretar za koordinacijo ukrepov in aktivnosti za obnovo po poplavah 2023 Boštjan Šefic se je danes v gasilskem domu Šoštanj sestal s krajani Pohrastnika – z lastniki objektov, ki so uvrščeni na seznam objektov, namenjenih za preselitev.
Alenka Zupančič z Direkcije RS za vode in dr. Blaž Dolinšek, vodja Državne tehnične pisarne, sta predstavila strokovne podlage in mnenja, ki so podlaga za odločitev, da je za lastnike 37 objektov z območja Pohrastnika predvidena preselitev. Pojasnila sta, da so pri pripravi strokovnih podlag upoštevali nova izhodišča, ki so bila pripravljena po lanskih poplavah. Preučili so možne rešitve za zagotovitev poplavne varnosti območja, in sicer številne lokalne in kompleksne ukrepe (izgradnja zadrževalnikov, nižanje nivoja Pake, prestavitev ceste in druge infrastrukture, 1,5 m visok protipoplavni zid …). Tudi če bi bili vsi ti ukrepi izvedeni, ne bi zagotovili poplavne varnosti območja, zato so kot edino možno rešitev za prebivalce predlagali preselitev.
Poudarili so, da je ključni cilj zagotoviti varnost prebivalcev, da ob podobnih dogodkih, kot so bile lanske poplave, življenja in premoženje ne bi bila ogrožena. Preselitev prebivalcev 37-ih hiš predstavlja dolgoročno rešitev.
Nekateri prebivalci so pričakovali, da bodo morali zapustiti svoje domove, mnoge pa je takšen obseg presenetil.
Šefic je v nadaljevanju odgovoril tudi na konkretna vprašanja in predstavil, kaj prebivalce čaka v prihodnje:
- rešitve bodo najprej posredovali v potrditev Svetu Vlade RS za obnovo,
- sledila bo javna obravnava, ki bo trajala vsaj 15 dni; v času javne obravnave bo javnost lahko podala vprašanja in pripombe;
- do vsakega vprašanja se bodo opredelili in nanj odgovorili,
- nato so izpolnjeni vsi pogoji, da Vlada sprejme ustrezen sklep o določitvi objektov za odstranitev,
- sledile bodo cenitve nepremičnin, usklajevanje z lastniki in nato podpis pogodbe – bodisi za odškodnino bodisi za izgradnjo nadomestitvenega objekta.
Župan Boris Goličnik je ob tem povedal, da ima Občina Šoštanj v lastni območje pod Vilo Široko, kjer je že sprejet prostorski akt za izgradnjo 32 individualnih hiš. Te parcele bo Občina komunalno uredila in bodo nato na voljo prebivalcem, ki se morajo seliti.
Župan je še dejal, da se zaveda, v kako težki situaciji so se znašli krajani Pohrastnika, ki so se v preteklosti že morali seliti zaradi izkopavanja premoga. Obljubil jim je podporo in sodelovanje s strani Občine Šoštanj, a ima v tem primeru glavno besedo država.
V Občini Šoštanj so prebivalci za šest objektov že prejeli sklepe za odstranitev le-teh, z enim izmed njih je že podpisana pogodba, ostalih pet pa je v fazi cenitve. Skupno je torej v naši občini predvidenih za preselitev kar 43 objektov.