Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje
Ime operacije
Ureditev športnega igrišča z objektom za rekreacijo, turizem in prosti čas v zaselku Lajše pri Šoštanju
Športno igrišče Lajše
Upravičenci in vsi partnerji operacije:
|
Vodilni partner: Občina Šoštanj
Ostali partnerji operacije: Športno društvo Lajše,
Šaleški aeroklub,
Turistično društvo Topolšica podeželje in
Naravno zdravilišče Terme Topolšica.
Problem, ki ga rešuje operacija:
|
Širše območje zaselka Lajše pri Šoštanju poteka nad letališčem in ob regionalni cesti R2 425 in šteje že skoraj 100 stanovanjskih enot, ne premore pa urejenega prostora za druženje, igro in delovanje krajanov na športnem, kulturnem, mladinskem in ostalih področjih. Ureditev področja vzpostavlja tudi povezanost zaselka Lajše z letališčem in bližnjimi turističnimi lokacijami, kot so Terme Topolšica. Prav tako bodo dobila svoje prostore delujoča športna, kulturna in turistična društva v zaselku Lajše. To predstavlja znatno lokalno življenjsko izboljšavo.
Kratek opis aktivnosti:faza: objekt
|
1. faza: objekt
Objekt ob športnem igrišču je pritličen z večnamensko dvorano, garderobami in sanitarije, skladiščem, manjšo kuhinjo in zunanji pokrit prostor za peko. Prva faza aktivnosti je tudi predmet prijavljene operacije, ki poleg izgradnje objekta obsega tudi komunalno ureditev objekta in zunanjo ureditev okolice.
2. faza: Celotna ureditev športnega igrišča
Le-ta obsega zelenico z otroškimi igrali ter igrišči za odbojko in nogomet in niso predmet prijavljene operacije.
Za projekt je pridobljeno gradbeno dovoljenje za aktivnosti 1. in 2. faze.
Na objektih se bo odvijalo veliko aktivnosti v sklopu delujočih društev, krajanov in tudi morebitni vzporedni dogodki turistov iz Topolšice in letališča, ki so razdeljeni v pet sklopov programov.
Vsebina operacije
Povzetek in ozadje operacije
|
Ozadje operacije: objekt na izbrani lokaciji ima velike prednosti svoje lokacije, lociran je v ohranjeni naravi, v bližini turizma (Terme Topolšica), v neposredni bližini letališča in aero kluba (edinstveno na območju LAS). V okolju je že do sedaj pestro društveno dogajanje, število prebivalstva se z leti povečuje. Izvajalci operacije pri vodilnem partnerju pa imamo vsa ustrezna strokovna znanja in izkušnje iz predhodnih operacij.
Problem, ki ga rešuje operacija:
Širše območje zaselka Lajše pri Šoštanju poteka nad letališčem in ob regionalni cesti R2 425 in šteje že skoraj 100 stanovanjskih enot, ne premore pa urejenega prostora za druženje, igro in delovanje krajanov na športnem, kulturnem, mladinskem in ostalih področjih. S postavitvijo športnega igrišča Lajše tako rešujemo problem nesorazmerno razporejene turistične in rekreacijske infrastrukture. Ureditev področja vzpostavlja tudi povezanost zaselka Lajše z letališčem in bližnjimi turističnimi lokacijami, kot so Terme Topolšica. Prav tako bodo dobila svoje prostore delujoča športna, kulturna in turistična društva v zaselku Lajše za zdrav in aktiven življenjski slog vseh starostnih skupin prebivalcev, ki bodo nudila dopolnilne storitve za starejše, dvigovala kvaliteto bivanja in možnost vključenosti prebivalcev ne glede na spol ali starostno skupino. To predstavlja znatno lokalno življenjsko izboljšavo.
Razlogi za izvedbo:
Kaže se velik interes po družbenem in družabnem delovanju krajanov, kjer pa razna društva in skupine nimajo prostora za uresničevanje teh idej. Trenutno je na tej lokaciji asfaltirano nogometno igrišče in igrišče za odbojko, ki sta v zelo slabem stanju in praktično nista več primerna za varno uporabo. Okolica igrišča ni urejena. Ostalih javnih prostorov, primernih za tovrstna delovanja, ni. Interes je tudi za koriščenje športnih objektov s strani uporabnikov letališča in turistov iz Term Topolšica, kot tudi zaposlenih iz lokalnega gospodarstva. Ob umestitvi objekta na predvideni lokaciji, bo v 2. fazi tega projekta potrebno na novo postaviti nogometno igrišče, saj se bo objekt umeščal na mestu, kjer je trenutno staro nogometno igrišče.
Nov športni objekt rešuje problem nesorazmerne razporeditve rekreacijske in turistične infrastrukture med kraji, pomeni posodobitev turistične in rekreacijske infrastrukture na tem lokalnem območju podeželja.
Lokacija operacije:
Lokacija projekta se nahaja v Topolšici ob zaselku Lajše, na zemljišču s parcelnimi številkami: 308/4, 293/5, 308/6, 345/2 in 1827/9 v k.o. Topolšica, ob potoku Bečovnica.
|
Predstavitev nosilca operacije oziroma partnerstva
|
Nosilec operacije je Občina Šoštanj, ki ima preko do sedaj izvedenih projektov in izvedenih infrastrukturnih del znotraj občine vsa potrebna strokovna znanja in usposobljen kader za izvedbo operacije.
Partnerji so Športno društvo Lajše, Šaleški aeroklub, Turistično društvo podeželje Topolšica, Terme Topolšica. Terme Topolšica so edine terme na območju LAS, največ turističnih kapacitet na območju LAS, letališče Lajše je edino letališče na območju LAS. Turistično društvo podeželje Topolšica sodeluje z varovanci starostnega doma Zimzelen, z drugimi prireditvami povezuje medgeneracijsko sodelovanje, s svojim programom ohranja tradicijo, stare navade in jih predstavlja mladim in drugim ranljivim skupinam. Športno društvo Lajše najbolj lokalno deluje na področju, kjer bo objekt lociran in bo poleg vodilnega partnerja glavni nosilec vseh programov.
Opis občine Šoštanj:
Šoštanj leži v zahodnem delu Šaleške doline, na ravnici ob reki Paki. Ravninski del je obdan s predalpskim hribovjem, ki predstavlja zahodno obrobje Šaleške doline. Struga reke Pake se na izteku iz Šoštanja spusti v ozko sotesko Penka, čez katero poteka povezava s sosednjo Savinsko dolino.
Na vzhodnem delu Šoštanja se proti Velenju razprostira Družmirsko jezero, najgloblje jezero v Sloveniji, ki je nastalo zaradi ugrezanja tal nad opuščenimi rovi Premogovnika Velenje. Pretežno je usmerjena v storitve in industrijo, zlasti v pridobivanja električne energije v termoelektrarni ter turizem. V občini Šoštanj se nahaja 11 naselij: Bele Vode, Družmirje, Florjan, Gaberke, Lokovica, Ravne, Skorno pri Šoštanju, Šentvid pri Zavodnju, Šoštanj, Topolšica, Zavodnje. V zadnjih 130 letih se je število prebivalstva podvojilo. Naselji z največjim številom prebivalcev sta Šoštanj in Topolšica. V teh dveh naseljih živi skupaj 4.171 prebivalcev. V zaselku Lajše, ki je del Topolšice pa je v strnjenem naselju že skoraj 100 stanovanjskih enot, ki ne premorejo urejenega prostora za druženje, igro in delovanje krajanov na športnem, kulturnem, mladinskem in drugih področjih.
Partnerji v operaciji so tako iz gospodarstva in lokalnih društev, ki v operaciji prepoznavajo potencial za turistični razvoj lokalnega okolja in dodano vrednost v ponudbi za obiskovalce kraja, kot za same prebivalce zaselka Lajš in širše. Partnerji bodo glavni izvajalci programov v objektu »Športnega igrišča Lajše«. Čeprav bo finančno glavni nosilec vodilni partner, se ostali partnerji aktivno vključujejo v fazi priprave operacije z oblikovanjem vsebin, ki se bodo v objektu, po njegovi postavitvi, izvajale.
|
Namen in cilji operacije
|
Namen operacije je:
Projekt je namenjen za uporabo vsem starostnim skupinam prebivalcev. Objekt vključuje dvorano (116,1 m2), v kateri se lahko izvajajo dejavnosti skozi celo leto. Namen je, preko izgradnje nove infrastrukture, pridobiti prostor za rekreacijo, prosti čas krajanov zaselka Lajše in spodbuditi turizem preko Term Topolšica in letališča. To uresničuje cilje SLR LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline 2014-2020 in cilje Programa razvoja podeželja 2014-2020 saj izboljšuje pogoje za življenje v lokalnem okolju z infrastrukturo, ki omogoča izvajanje številnih programov za rekreacijo, turizem in prosti čas ter omogoča infrastrukturo za večjo vključenost mladih, žensk in drugih ranljivih skupin.
S postavitvijo športnega igrišča Lajše je namen tudi rešiti problem nesorazmerno razporejene turistične in rekreacijske infrastrukture.
Na področju prehranske samooskrbe je namen izvedba programa, ki omogoča izmenjavo pridelka z domačih vrtov, tekmovanje za največji in najlepši pridelek, izmenjavo domačih ekoloških semen.
Cilj operacije je krajanom omogočiti kvalitetno preživljanje prostega časa, druženja in s tem boljših medsebojnih odnosov. Dobra sprostitev in rekreacija ima za posledico boljše zdravje manj stresa in drugih bolezni, kar ima za posledico boljše in učinkovito delo v službi ali šoli in doma. Pa ne samo krajanov, ampak tudi obiskovalcev letališča in gostom Term Topolšica. To predstavlja znatno življenjsko izboljšavo za vse udeležence.
Cilj programov prehranska samooskrba je povečati ozaveščenost o pomenu prehranske samooskrbe, in omogočiti vključenost čim večjemu številu ljudi v tovrstnih programih.
|
|
Aktivnosti operacije
|
Kratek opis aktivnosti:
Prijava operacije temelji na predhodno pripravljeni tehnično dokumentaciji.
Po prijavi operacije za razpis EKSRP z namenom pridobitve sofinanciranja bo potrebno uskladiti prijavne obrazce (finančno in terminsko) s proračunom Občine Šoštanj, če bodo le – ti medsebojno odstopali.
Po zagotovitvi potrebnih finančnih sredstvih bo lahko Občina Šoštanj izvedla postopek javnega razpisa za izbiro izvajalca GOI del.
Sledil bo izvedbeni del, ko bo izbrani najugodnejši ponudnik GOI del (gradbeno obrtniških del) za izvedbo operacije »Športno igrišče Lajše« izvedel vsa gradbena dela za gradnjo objekta, izvedbo strojnih del. elektro del, obrtniških del, izvedbo komunalne ureditve objekta in zunanje ureditve okolice.
Glavnina stroškov operacije bo nastala zaradi gradnje objekta in pripravo njegove otvoritve.
Po zaključenih GOI delih se bodo vključili vsi partnerji operacije za pripravo otvoritev objekta te operacije in pripravi programov, ki se bodo na objektu izvajali.
Zatem sledi priprava terminskega plana izvajanje programov na objektu, da ne bi prišlo do prekrivanja terminov programov različnih partnerjev. Od otvoritve dalje sledi izvajanje vseh programov po pripravljenem terminskem planu.
|
Vloga partnerjev v operaciji
|
Partner
|
Aktivnosti
|
Finančna odgovornost
|
Vodilni partner
Občina Šoštanj
|
Vodenje operacije, koordinacija dela,
Izvedba javnih razpisov,
Pregled izvedenih aktivnosti po posameznih programih,
Vodenje potrebnih upravnih postopkov za pridobivanje dovoljenj in soglasij
|
Nosi vso finančno odgovornost izvedbe operacije
|
Partner 1
Športno društvo Lajše
|
Načrtovanje in izvedba spremljevalnih programov operacije
|
brez finančnih odgovornosti za izvedbo te operacije
|
Partner 2
Šaleški aeroklub
|
Načrtovanje in izvedba spremljevalnih programov operacije
|
brez finančnih odgovornosti za izvedbo te operacije
|
Partner 3
Turistično društvo podeželje Topolšica
|
Načrtovanje in izvedba spremljevalnih programov operacije
|
brez finančnih odgovornosti za izvedbo te operacije
|
Partner 4
Terme Topolšica
|
Načrtovanje in izvedba spremljevalnih programov operacije
|
brez finančnih odgovornosti za izvedbo te operacije
|
Učinki operacije
|
Učinki operacije so:
- Število novih infrastrukturnih objektov za namene turizma, prostega časa… : 1 x objekt
Objekt je pritličen z večnamensko dvorano, garderobami in sanitariji, skladiščem, manjšo kuhinjo in zunanjim pokritim prostorom. Na objektih športnega igrišča Lajše se bo odvijalo veliko aktivnosti v sklopu delujočih društev, krajanov in tudi turistov iz Topolšice in letališča. Z objektom pridobimo prostore za:šport in rekreacijo, druženje in družabne dogodke, izobraževanja, izvajanje prireditev in kulturnih dogodkov, izvajanje volitev (volišče), shranjevanje športnih rekvizitov, okrepitev mimoidočih z zunanjim pitnikom, pipa za umivanje in hlajenje.
Programi, ki se bodo izvajali v objektu »Športnega igrišča Lajše«:
- št. novih programov za rekreacijo, turizem in prosti čas v objektu »Športno igrišče Lajše« : 5 X program in to so:
- program varovanja in skrbi za okolje: vsakoletna čistilna akcija za celotni kraj Lajše, čistilne akcije igrišča in njegove okolice
- program za mlade in druge ranljive skupine: ustvarjalne in športne delavnice za predšolske in šolske otroke, taborniški teden – preživetje v naravi, izobraževanje in spoznavanje z letalstvom (zgodovina, razvoj, ogled, demonstracije, vaje,…), spodbujanje mladih za poklic ali športno udejstvovanje za letenje na športnih letalih, pomoč pri organizaciji in izvedbi letalskih mitingov
- program medgeneracijskega povezovanja: organizacija vsakoletnih športnih iger v mesecu septembru (Lajške igre), ob polni luni v mesecu avgustu dan spanja pod zvezdami,organizacija in izpeljava tečaja nordijske hoje
- program promoviranja turizma in turističnih znamenitosti kraja (mlini, letališče, kmetije,…)
- program spodbujanja prehranske samooskrbe- izmenjava pridelkov z domačih vrtov, tekmovanje za največji in najlepši pridelek, izmenjava domačih ekoloških semen…
|
Pričakovani rezultati operacije
|
Rezultati operacije izgradnje objekta »Športnega igrišče Lajše« so:
-večja povezanost krajanov vseh starostnih skupin,
-boljše počutje in zdravje krajanov
-povezovanje krajanov z obiskovalci letališča in gosti Term Topolšica
-večja prepoznavnost kraja
-širša in bolj raznovrstna ponudba za občane
-povezovanje ostalih športnih in turističnih društev znotraj občine Šoštanj
-večja možnost izkoriščanja prostega časa krajanov in obiskovalcev
-s promocijo zdravega načina življenja želimo omogočit krajanom kvalitetnejši način življenja
-promocija zdravja
-prehranska samooskrba (spodbujanje za večjo urejanje lokalnih vrtov, izmenjavo semen, predstavitev domačih pridelkov)
- promocija turizma
-varovanje okolja
-vključevanje vseh ranljivih skupin v programe, ki se bodo izvajali v novem objektu
|
Ciljne skupine
|
Ciljne skupine so:
- Vsi krajani zaselka Lajše in člani delujočih društev (športnih, kulturnih, mladinskih in drugih), občani Šoštanja, prebivalci območja LAS vseh starostnih skupin, vključno z ranljivimi ciljnimi skupinami, opredeljenimi v SLR.
- Turisti in ostali obiskovalci Term Topolšica, letališča, občine Šoštanj ter območja LAS.
- Zaposleni v lokalnem gospodarstvu za izvajanje športnih, kulturnih in izobraževalnih dejavnosti
- Lokalni pridelovalci hrane, lokalni turistični in gostinski ponudniki.
|
|
Vključevanje ranljivih ciljnih skupin, posebej opredeljenih v SLR, na območju LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline
|
Vsi programi in aktivnosti, ki se bodo dogajale v okviru športnih, turističnih, kulturnih, mladinskih in drugih društev, bodo omogočale vključevanje ranljivih ciljnih skupin, opredeljene v SLR, predvsem iz območja LAS ZSŠD, saj bo objekt lociran na podeželju, v zaselku Lajše in namenjen delovanju ciljnim skupinam predvsem iz tega okolja. Objekt bo prilagojen invalidom. Brezposelne bomo spodbujali k mentorstvu in voditeljstvu za mlade in stare. Operacija in objekt bo prilagojena potrebam ranljivih skupin (starejšim, mladi, oskrbovalci, ženske). Programi bodo spodbujali vključevanje in aktivnosti, delavnice namenjene vsem ranljivim skupinam (delavnice za starejše, medgeneracijske delavnice, dogodki, ki bodo omogočali spodbujanje zaposlovanja mladih in njihove podjetniške možnosti).
|
Prispevek operacije k uresničevanju ciljev Strategije lokalnega razvoja LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline 2014-2020:
|
Razvoj osnovnih storitev
|
Cilj 2: Izboljšanje pogojev za življenje v lokalnem okolju
|
Ukrep 4: Razvoj programov in infrastrukture za rekreacijo, turizem in prosti čas
|
Operacija »Športno igrišče Lajše« izboljšuje pogoje za življenje v lokalnem okolju. Izvedba operacije se bo odražala z razvojem programov in infrastrukture za turizem, rekreacijo in prosti čas. Ponudila bo dodano vrednost območja ne le turistom oziroma obiskovalcem območja, ampak bo tudi dvignila kakovost življenja lokalnemu prebivalstvu in poskrbela za večjo socialno vključenost. Razvoj lokalne rekreacijske in turistične infrastrukture in lokalnih storitev na tem območju je bistveni element prizadevanj za uresničitev potenciala rasti in spodbujanje trajnosti podeželskih območij. Razvoj osnovnih storitev je možen v sklopu tega programa samo ob krepitvi sodelovanja z institucionalnim okoljem za povečanje socialne vključenosti.
Predviden objekt je namenjen za uporabo vsem starostnim skupinam skozi vse leto,še posebej mladih, žensk in drugih ranljivih skupin. Pospešuje tudi turizem v lokalnem okolju, saj vzpostavlja povezanost z bližnjimi Termami Topolšica in omogoča koriščenje objekta za turiste iz Term Topolšica. Prav tako je objekt lahko dodatna ponudba za obiskovalce letališča Lajše, ki si želijo ogledati letališče in letala, ali poleteti na panoramski polet nad Šaleško dolino in širše. Objekt je namenjen tudi vsem društvom za udejstvovanje na športnem, kulturnem, mladinskem in ostalih področjih, kot tudi zaposlenim iz lokalnega gospodarskega okolja. Vse zgoraj našteto bo izrazito pripomoglo k uresničitvi cilja 2., ki je izboljšanje pogojev za življenje v lokalnem okolju. Kot rezultat tega bodo dostopnejše storitve, dostopnejši programi in večje število vključenih.
Usklajenost operacije s horizontalnimi cilji Evropske Unije
|
Operacija je usklajena in usmerjena k uresničevanju predvsem četrtega, drugega, pa tudi tretjega horizontalnega cilja Evropske unije, ki so enakost moških in žensk ter boj proti diskriminaciji, varovanje okolja in spodbujanje inovativnosti. Tudi operacija Športno igrišče Lajše bo izpolnjevalo načelo enakopravnosti med spoloma in enakopravnost glede na starost, saj bo objekt namenjen uporabi vsem prebivalcem zaselka Lajše in širše, ne glede na spol in starost, celo spodbujalo bo medgeneracijsko druženje starejših in mlajših v okviru aktivnosti športnega društva, turističnega društva in kulturnega društva. Omogočalo bo neoviran dostop invalidom in starejšim gibalno oviranim osebam. Omogočene bodo vsebine za druženje in kvalitetno preživljanje prostega časa. V smislu spodbujanja zdravega načina življenja: rekreacija, zdrava prehrana, spoznavanje zgodovine kraja, tabori preživetja v naravi, medgeneracijsko povezovanje, tečaji nordijske hoje, možnosti panoramskega leta…Skrbeli bomo za inovativne oblike rekreacije in druženja vseh ljudi, ne glede na starost, spol, narodnost…
Operacija bo imela pozitivne vplive na okolje in varovanje okolja. Saj se bo uredila struga in protipoplavna zaščita struge Bečovnica, zaščitile se bodo brežine proti plazenju, objekt bomo priključili na kanalizacijo, očistil se bo gozd, izvajala se bo redna košnja v okolici in s tem preprečili naselitev raznim zajedavcem, očistil se bo potok, kjer je sedaj zaraščeno z grmovjem in podrastjem, ki sili v potok in zmanjšuje volumen potoka. Tako bo dolgoročno poskrbljeno za varovanje okolja.
Usklajenost operacije s cilji Programa razvoja podeželja 2014-2020
|
Operacija, za katero se predvideva sofinanciranje s sredstvi EKSRP, mora biti osredotočena v peto težišče ukrepanja PRP 2014-2020, ki se glasi: ˝Zelena delovna mesta in skladen vzdržen razvoj podeželja, ki temelji na razvoju endogenih potencialov podeželja˝. Utemeljite kako vaša operacija prispeva k uresničevanju ciljev PRP 2014-2020, še posebej k ukrepu M19.
Priporočamo, da se držite omejitve do pol strani besedila.
|
Operacija »Športno igrišče Lajše« se osredotoča v peti težišče ukrepanja PRP 2014-2020 v delu vzdržnega razvoja podeželja, saj postavitev objekta v okviru »Športnega igrišča Lajše« pomeni uravnotežen teritorialni razvoj podeželskih skupnosti. S svojimi kapacitetami omogoča udejstvovanje športne, kulturne, turistične dejavnosti, ki je v tem območju do sedaj ni bilo. Ta operacija uresničuje cilje PRP 2014-2020, v ukrepu M19 s tematskega področja 2: Razvoj osnovnih storitev in področja 4: Večja vključenost mladih, žensk in drugih ranljivih skupin. Postavitev objekta v okviru operacija »Športno igrišče Lajše« rešuje problem nesorazmerno razporejene turistične in rekreacijske infrastrukture in dosega cilj izboljšanja pogojev za življenje v lokalnem – podeželskem okolju s poudarkom na omogočanju infrastrukture za rekreacijo, turizem in prosti čas in infrastrukture za večjo vključenost. Objekt bo služil tako lokalnim prebivalcem, kot tudi obiskovalcem območja, omogočal bo medgeneracijsko sodelovanje. Objekt je trajnosten, v skladu z ohranjanjem okolja in narave, ne ruši ravnovesja v okolju, ampak ga ohranja za nadaljnje rodove. Objekt pomeni posodobitev turistične in rekreacijske infrastrukture z ohranitvijo obstoječih naravnih danosti okolja v katerem je umeščen, dviga kvaliteto bivanja prebivalcev območja, spodbuja zdrav in aktiven življenjski slog vseh starostnih skupin prebivalcev, nudi dopolnilne storitve za starejše, dviguje kvaliteto bivanja in možnost vključenosti prebivalcev LAS ZSŠD.
|