Uvodoma želimo pojasniti, da uhajanje plina v Gaberkah ni nevarno. Gre za metan, ki se pojavlja v tako nizkih koncentracijah, da tudi ob morebitnem odprtem ognju ne predstavlja nevarnosti niti za vžig, še manj za eksplozijo. Kljub temu Občina Šoštanj vztraja, da se stvar razišče in pojasni ter nadaljnje uhajanje plina prepreči.
Spomnimo, v Gaberkah so 30. 11. 2017 zaznali uhajanje plina. Nemudoma je bila aktivirana Civilna zaščita in ostali pristojni, med njimi tudi Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ki je tudi opravil analize plina, ki se je tam pojavil.
Prve ugotovitve so pokazale, da gre za uhajanje metana, vendar so koncentracije le-tega za ljudi nenevarne, tudi če je prisoten odprt ogenj.
Občina Šoštanj je sklicala sestanek, na katerega je povabila predstavnike Civilne zaščite Občine Šoštanj, NLZOH, Uprave RS za zaščito in reševanje, Premogovnika Velenje in Komunalnega podjetja Velenje.
Uhajanje plina se pojavlja na območju plinovoda, ki pa trenutno ni v funkciji, lahko pa se nanj vsak trenutek priključijo novi odjemalci. Komunalno podjetje Velenje je naredilo analizo območja in tudi opravilo (preventivno) sanacijo voda, kar pomeni, da je uhajanje plina iz plinovoda izključeno.
Tudi Premogovnik Velenje je opravil pregled območja; ležišče premoga je oddaljeno 300 m, najbližja vrtina pa 70 m. Ugotovili so, da na njej uhajanja metana ni zaznati.
Ponovne meritve, ki jih konstantno izvajajo, so pokazale, da se koncentracija metana na tem območju niža. Kljub temu sta se na sestanku obe podjetji dogovorili, da bosta izvajali skupne meritve, sprotne monitoringe in o izsledkih redno poročali Občini Šoštanj, ki zahteva, da stvar razišče.
Predstavniki obeh podjetij in tudi predstavnik NLZOH Emil Žerjal so zagotovili, da koncentracije metana niso nevarne. Dodali so, da so te koncentracije namerjene v režah in da je na površju tega plina še veliko manj. Ne glede na to se bo monitoring še izvajal, okoliške prebivalce pa o vsem sproti obvešča Civilna zaščita Občine Šoštanj.