Občina Šoštanj se sooča s problemom velikega števila priseljencev, saj tukaj živi kar 690 tujcev, od tega jih ima 209 začasno, ostali pa stalno prebivališče, prijavljeno pri nas. Ob tem nas skrbi dejstvo, da smo prepuščeni sami sebi, zato podpiramo pobudo župana Mestne občine Velenje Bojana Kontiča, da se ta problematika rešuje sistemsko.
Integracija priseljencev je pomembna – tako za njih kot za domačine, Občina Šoštanj tako rešuje situacijo, v kateri se je znašla, po najboljših močeh. Osnovna šola Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj se je vključila v Program SIMS – soočanje z izzivi medkulturnega sobivanja, ki vključuje izvajanje neposrednih vzgojno-izobraževalnih aktivnosti z otroki priseljencev in njihovimi družinami. V program je vključen tudi Vrtec Šoštanj. Oba zavoda se srečujeta s precejšnjim številom tujih otrok. V šoli jih je 42, v vrtcu 17.
V okviru Programa SIMS je bil v četrtek v Vili Mayer organiziran posvet, na katerem so udeleženci predstavili svoje izkušnje. Zbrane je pozdravil tudi župan Občine Šoštanj Darko Menih, ki je poudaril, da je ta projekt način vključevanja priseljencev v naše okolje. Tako v šoli kot v vrtcu pozdravljajo ta projekt in poudarjajo, da imajo tudi zaradi njega le malo težav z integracijo otrok oziroma učencev v sistem. Še največ težav s tem imajo ženske, ki ne hodijo v službo in niso v neprestanih socialnih stikih z domačini. Za vse tujejezične priseljence organizira Ljudska univerza Velenje delavnice »V Evropi smo doma«, na katerih se preko vsakdanjih opravil tujci seznanijo z osnovami slovenskega jezika. Te delavnice potekajo v Medgeneracijskem središču Šoštanj.