V Šoštanju, na Koroški cesti, pri domačiji Šramlovih, je v četrtek, 24. maja 2018, potekala slovesnost ob odkritju spominskega obeležja, posvečenega posadkama strmoglavljenih zavezniških letal, ameriškega in angleškega bombnika, ki sta se na območju občine Šoštanj ponesrečili v času 2. svetovne vojne.
Prireditev je potekala ob 74. letnici zrušitve ameriškega bombnika, ki je na to lokacijo strmoglavil 24. maja 1944 dopoldne.
Zbrane je pozdravil župan Občine Šoštanj Darko Menih, ki je med drugim dejal: »Vsekakor je prav, da ljudem, kot so bili člani posadk zavezniških letal, ki so tukaj, na območju naše občine, daleč, daleč od doma, umrli za vrednote, ki so nam bile in so nam še vedno skupne, izkažemo čast in spoštovanje.
Umrli so trije od desetih članov ameriške posadke in vseh sedem članov posadke britanskega letala. Ob zrušitvi ameriškega bombnika je prišlo tudi do civilne žrtve v neposredni bližini. Na domačiji Poštajnerjevih je za posledicami odvržene bombe umrl otrok v zibelki.«
Župan Menih se je ob koncu tudi zahvalil vsem, ki so kakorkoli pomagali pri postavitvi spomenika, predvsem družini Šramel, ki je predlog o postavitvi obeležja na njenem zemljišču takoj sprejela z odprtimi rokami in nam velikodušno odstopila prostor.
Slovesnosti so se poleg številnih domačinov, med njimi so bili tudi Šoštanjčani, ki so bili priče dogodku, udeležili visoki predstavniki veleposlaništev Združenih držav Amerike ter Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske v Sloveniji. Prisotna sta bila namestnik veleposlanikov obeh držav Gautam Rana in Paul Jančar, ki sta se zahvalila za izkazano čast
Slavnostna govornica na prireditvi je bila ministrica za obrambo republike Slovenije Andreja Katič, ki je med drugim dejala: »Spominsko obeležje nas mora spominjati tudi na to, da so tudi nam pomagali tisti, s katerimi smo bili enotni v želji po svetovnem miru in ki so imeli zmogljivosti, močnejše od naših.
Takrat in tudi danes lahko le skupno prizadevanje in sodelovanje zaveznikov dosežeta svetovno premirje.
Del te mednarodne skupnosti, ki pomaga, smo danes tudi mi.
Narodnoosvobodilni boj nas je postavil na stran zmagovalcev v drugi svetovni vojni in zato ne smemo dopustiti, da bi kdorkoli omadeževal pomembnost partizanskega boja.
Šaleška dolina je v zgodovini zapisana tudi kot območje, kjer je bila podpisana brezpogojna kapitulacija nemških sil za jugovzhodno Evropo.«
Visoki gostje so uvodoma položili vence k obeležju, ki sta ga odkrila predsednik in član Šaleškega aerokluba Zvonimir Mavri in Primož Jandrok.
V kulturnem programu so sodelovali Orkester slovenske vojske, Oktet TEŠ in recitatorja OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj. Obeležje sta blagoslovila vojaški vikar Matej Jakopič in msgr. Jože Pribožič.