PGD Lokovica praznuje 110 let delovanja. V petek so pripravili svečano sejo, gasilsko parado in veselico ob častitljivi obletnici pa so prestavili na prihajajoči vikend, V petek, 31. 8. 2018, vabljeni v Lokovico. Ob 18. uri bo gasilska parada, veselica z ansamblom Stil pa od 20. ure dalje.
Na slavnostni seji so podelili priznanja, zbrane pa je med drugim nagovoril župan Občine Šoštanj Darko Menih, ki je povedal:
"Veliko je majhnih stvari, ki so vredna spoštovanja. Malo je velikih stvari, ki so vredna občudovanja in to ste prav Vi, gasilci.
Kodeks etike vsakega prostovoljnega gasilskega društva ni le zbirka predpisov, temveč je hrbtenica pokončnosti, ki je značilna za odnose dobrih .Gasilstvo je humanitarna organizacija, ki rešuje življenja, materialne dobrine, izobražuje, vzgaja mladino – skratka združuje vse ljudi dobrega srca in pridnih rok. Gasilska organizacija ni samo nosilka nalog, kot je gašenje in reševanje v primeru požarov, ampak deluje tudi na področju zaščite in reševanja v primeru naravnih in drugih nesreč: poplav, plazov, potresov, neurij in prometnih nesreč.
Slovenija je ena redkih držav, v kateri celoten sistem varstva pred požari, naravnimi in drugimi nesrečami temelji na prostovoljstvu. Na žalost pa lahko ugotavljamo, da je prostovoljno delo zapostavljeno, da postaja financiranje gasilstva vedno bolj problematično. Kljub številnim obljubam politikov pred državno-zborskimi volitvami se položaj financiranja in položaja gasilcev ter njihovih društev po polževo izboljšuje. Od občin in razumevajočih donatorjev je odvisno, koliko sredstev in katero opremo bodo imela gasilska društva ter kdo bo plačeval njihovo odsotnost na delovnih mestih, ko se zgodi kakšna nesreča.
V naši občini so štiri gasilska društva: PGD Gaberke (letos 88 let), PGD Šoštanj (139 let), PGD Topolšica (87 let) in vi PGD Lokovica (110 let). Vsa društva so dobro organizirana, solidno opremljena in zelo aktivna. Na občinski upravi se zavedamo, da lahko le dobro opremljena, izobražena in izurjena operativna enota zagotovi učinkovito pomoč občanom ob raznih naravnih ali drugih nesrečah, ki zahtevajo hiter in strokoven pristop reševanja. Naši gasilci so prostovoljci, ki s svojim posredovanjem velikokrat izpostavljajo svoje zdravje in življenje. Veliko njihovega prostega časa je vloženega v izobraževanje in urjenje. Gasilska društva združujejo vse starostne skupine: od pionirjev do veteranov. Vsako leto sodelujejo na številnih tekmovanjih in druženjih. To jih povezuje v homogene kolektive. Najbolj spodbudno pa je, da vsa društva posvečajo veliko pozornost mladim in pozitivno vplivajo na njihovo vzgojo.
19. julija 1908 je v prostorih gostilne Ivana Gregorevčnika potekal ustavni občni zbor prostovoljne požarne obrambe v Družmirju. Soglasno so pristopili k Zvezi slovenskih prostovoljnih požarnih obramb v Žalcu in sklenili, da se pri vseh nastopih in vajah poveljuje v slovenskem jeziku. Finančna sredstva so zbirali z veselicami, dom zgradili z lastnim delom in prostovoljnimi prispevki. Tako so na vrata novega doma zapisali: »Kdo trpi – ne vprašamo, kje gori – pomagamo!« Moto, ki je še kako aktualen tudi po 110 letih!
Pomemben del življenja so bile slovesnosti, ki so se vedno odvijale skupno s cerkvenimi slovesnostmi, kar se je po drugi svetovni vojni ukinilo in šele leta 1988 je bila znova vpeljana stara navada z gasilsko slovesno mašo pri sv. Florjanu. Leta 1940 je društvo zamenjalo zemljišče, vendar so zaradi druge svetovne vojne organizirane aktivnosti za gradnjo novega doma zamrle. Slavnostna otvoritev novega doma je bila 9. 10. 1948. Novembra istega leta je bilo ustanovljeno Gasilsko društvo Družmirje. 1954 so se njihovemu požarnemu rajonu priključila še Lokovica in naselje Gradis v Šoštanju. Zaradi ugrezanj Družmirja so se po letu 1970 začeli člani društva izseljevati in tako so leta 1972 začeli aktivno iskati novo lokacijo za dom in društvo, v Krajevno skupnost Lokovica pa so prenesli orodje in opremo. Tako je bil leta 1977 občni zbor gasilskega društva v Zadružnem domu Lokovica in leta 1980 otvoritev novega doma.
Tako ob 110 letnici društva lahko rečemo, da je Prostovoljno gasilsko društvo Lokovica dostojno nasledilo dolgoletno tradicijo društva Družmirje Imajo lep in urejen gasilski dom, ustrezno opremo, izobražen kader, močno in usposobljeno operativo, veliko aktivnega mladega kadra, predvsem pa krajane, ki so jim vedno pripravljeni pomagati.
Spoštovane gasilke in gasilci PGD Lokovica, vaša kronika gasilstva je zelo bogata. Dolg bi bil seznam, če bi našteval vse tiste, ki imajo zasluge za delovanje in razvoj vašega društva. Vsak je na svoj način dodal košček v mozaiku vašega uspešnega humanitarnega dela.
110 let gasilstva dokazuje, da v društvu dobro delate, da znate z dobrimi zgledi v svoje vrste pritegniti somišljenike vseh starosti. Na občini s spoštovanjem spremljamo vaše delo. Ob vašem jubileju vam v imenu občinske uprave in v svojem imenu iz srca čestitam. Na pomoč."