Polona Plaznik – sopran
David Gregorc – klarinet
Barbara De Costa – orgle
Orgle in orgelska glasba so bile stoletja bistveni in nepogrešljivi del slovenske glasbene in kulturne zgodovine. Od 15. stoletja, kjer zasledimo prve zapise o postavljanju orgel na področju današnje države Slovenije pa do druge polovice 19. stoletja so se povsem zasidrale v slovenski kulturni prostor, z njimi pa so prihajale v stik najširše plasti slovenskega prebivalstva.
Program koncerta v izvedbi uveljavljenih glasbenikov iz občine Šoštanj (Polona Plaznik-sopran, David Gregorc-klarinet in Barbara De Costa-orgle) poskuša predstaviti glasbo različnih vplivov, ki jih združujejo orgle. Zastopajo jo skladatelji avstroogrske monarhije različnih narodnosti iz klasicizma, ki so povezani s kulturnim življenjem na Slovenskem in v okoliških deželah. Koncert se zaključi z glasbo avtorja prve slovenske opere Belin Jakoba Frančiška Zupana iz Kamnika, izveden pa bo v nedeljo, 16.9.2018 ob 11.00 v romarski cerkvi pri sv. Križu.
Zeichnove orgle pri Sv. Križu so 14. septembra 2017 praznovale svoj 155 rojstni dan. Ta visoki jubilej so dočakale v prenovljeni podobi, saj jih je v originalno obliko prenovilo Orglarstvo Kolar pod vodstvom domačega orglarskega mojstra Simona Kolarja iz Dramelj. Obnovljeni instrument predstavlja biser kulturne dediščine na področju slovenske orgelske krajine in najkvalitetnejše orgle v občini Šoštanj. Postavljene so bile leta 1862, ko jih je ob pomoči svojega brata Jakoba izdelal slovenski orglarski mojster Martin Zeichen iz Polzele, znotraj instrumenta pa lahko opazimo mešanje vplivov, po katerih se odlikuje slovensko področje, saj združuje tako germanske, italijanske, kot tudi tipično slovanske vplive, ki so jih prispevali češki mojstri, ki so delovali na področju Slovenije.
Koncert je v del 17. slovenskega orgelskega ciklusa, ki ga organizira Slovensko orgelsko društvo.