Občina Šoštanj obvešča vse zainteresirane, da lahko podajo pobudo za spremembo namenske rabe prostora v postopku priprave Sprememb in dopolnitev občinska prostorskega načrta (OPN) Občine Šoštanj, in sicer na obrazcu, objavljenem na spletni strani Občine https://www.sostanj.si/podatkiobrazca/6486 ter ob plačilu predpisane takse. Rok za oddajo pobud je torek, 4. 5. 2021.
Občina Šoštanj pripravlja spremembe in dopolnitve Občinskega prostorskega načrta Občine Šoštanj (SD OPN 1) in sicer na podlagi Zakona o prostorskem načrtovanju (Ur. l. RS, št. 33/07, 70/08, 108/09, 80/10, 43/11, 57/12, 57/12, 109/12, 35/13, 76/14, 14/15, 61/17) in Sklepa o začetku priprave SD OPN 1 (Uradni list Občine Šoštanj, št. 4/2018).
V začetni fazi je do 4. 5. 2021 še možno oddati pobude, ki jih bomo obravnavali v postopku SD OPN 1. V ta namen je Občina Šoštanj na svoji spletni strani objavila obrazec, s katerim lahko zainteresirani občani, pravne osebe in drugi lastniki zemljišč v občini podajo pobudo za spremembo namenske rabe prostora ali prostorskih izvedbenih pogojev, kot jih sicer določa veljaven OPN (Uradni list Občine Šoštanj, št.: 7/2015, 25. 11. 2015).
Pogoj za obravnavo pobude je plačilo takse, ki znaša 200,00 € za spremembo osnovne namenske rabe prostora ter 150,00 € za spremembo podrobnejše namenske rabe prostora. Za pobudo za spremembo zemljišč v primarno rabo (gozdna, kmetijska, vodna) se taksa ne plača. Prav tako se taksa ne plača za pobudo, ki se nanaša na krčitve gozdov v kmetijske namene.
Oddaja pobude in plačilo takse ne zagotavlja avtomatske pridobitve stavbnih zemljišč, pač pa se pobuda najprej oceni, ali je zakonsko ustrezna, poleg tega pa se do nje v postopku SD OPN 1 opredelijo številni nosilci urejanja prostora za različna področja, kot npr. za področje poselitve, varstva kmetijskih zemljišč, varstva kulturne dediščine, ohranjanja narave, varovanja gozdov, varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, tudi pred poplavami, s področja celotne infrastrukture in drugi.
Zato Občina predlaga, da pobudniki podate pobude v realnem obsegu (ne na zalogo) in na območjih, ki niso poplavno ogrožena, ki niso zaščitena s katerim od strožjih varstvenih režimov, ki se ne nahajajo na strnjenih kompleksih najboljših kmetijskih zemljišč in podobno, saj je iz dosedanje prakse razvidno, da za take pobude ni mogoče pridobiti pozitivnih mnenj nosilcev urejanja prostora, brez katerih pa Občina prostorskega akta ne more potrditi. Prav tako je še vedno v nasprotju z zakonom vsa razpršena gradnja.
Kot zakonsko in strokovno sprejemljive pobude se v dosedanjih postopkih izkazujejo pobude za širitev kmetij, pobude za širitev komunalno opremljenih območij naselij (za naselje se šteje strnjena gradnja min. 10 stanovanjskih stavb) ali območij, ki jih je možno infrastrukturno opremiti, prav tako so sprejemljive pobude za krčitve gozdov v kmetijske namene, ki se nahajajo izven varovanih gozdov in strožjega režima ohranjanja narave in podobno.
Še posebej bi želeli pozvati pobudnike, ki si želijo v prihodnje izvesti večje krčitve gozdov. Te krčitve se sicer lahko izvajajo tudi na podlagi zakonodaje s področja gozdov, vendar pa le v omejenem obsegu. SD OPN 1 je tako priložnost, da se v postopek vključijo tudi območja želenih večjih krčitev gozdov. Te predloge bo Občina v postopku usklajevala z nosilcem urejanja prostora za področje gozdov (Zavod za gozdove), kot tudi z drugimi nosilci, ki jih take krčitve zadevajo, npr. z Zavodom za varstvo narave in podobno. Zato je zdaj priložnost, da se v postopek sprememb vključijo tudi take pobude, nanašajo se torej na spremembo iz gozdnih zemljišč v kmetijska. Občani naj svoje predloge oddajo na enak način kot ostale pobude za spremembo namenske rabe, pri čemer pa se taksa za pobude te vrste ne plača. Ta poziv se ne nanaša na že izdane odločbe za krčitve Zavoda za gozdove, saj bo Občina te v spremembe prenesla iz evidence izdanih odločb, ki jih Občini redno posreduje tudi pristojni Zavod za gozdove.
Prav tako še posebej pozivamo nosilce kmetijskih gospodarstev in druge občane, ki se ukvarjajo s kmetijstvom, da predložijo pobude za morebitno širitev kmetij, torej za spremembo namenske rabe v stavbna zemljišča za potrebe obratovanja kmetije. Ker so postopki dolgotrajni, je potrebno take pobude podati pravočasno, da bodo kmetje lahko dosegli tudi svoje dolgoročne razvojne plane. Takim pobudam v korist kmetij je potrebno priložiti obrazec »Utemeljenost posega na kmetijsko zemljišče za potrebe kmetije«, ki ga izpolni javna služba kmetijskega svetovanja.
Vse zainteresirane opozarjamo, da pobud za spremembo namenske rabe zemljišč, ki bodo oddane po 4. 5. 2021, ne bomo mogli obravnavati v tokratnem postopku SD OPN 1, saj bi to pomenilo ponavljanje posameznih faz postopka, ki pa je že tako dolgotrajen in bo predvidoma trajal več let.
Za dodatne informacije se lahko obrnete na telefonsko številko Občine Šoštanj: 03/898 43 00.