V podporo delavcem v Termoelektrarni Šoštanj so župani občin Velenje, Šoštanj in Šmartno ob Paki sklicali izredno sejo svetov vseh treh občin, ki je bila v serdo, 23. marca 2016, v Kulturnem domu v Šoštanju.
Najprej so spregovorili vsi trije župani. Bojan Kontič, župan MO Velenje, je pozdravil vse prisotne in pojasnil, da sta vodstvo HSE in SDH svojo neudeležbo obrazložila v dopisu, v katerem je med drugim navedeno, da menijo, da ni primerno, da se udeležijo izredne seje svetov občin, da pa so se pripravljeni pogovarjati na sestanku z župani. Kontič je dodal, da župani sicer res zastopajo občine, najvišji organ občine pa je svet, zato bi bilo nujno, da se seje udeležijo. Na seji pa je pozdravil direktorja Premogovnika Velenje Ludvika Goloba in generalnega direktorja Direktorata za energetiko Danijela Levičarja.
Šoštanjski župan Darko Menih je pozdravil vse prisotne in izrazil veliko skrb za prebivalce vseh treh občin, v kolikor bo do napovedanega odpuščanja res prišlo. V preteklosti je bila Občina Šoštanj in Šaleška dolina prizadeta s propadom številnih podjetij: Tovarna usnja Šoštanj, Elkroj, Vegrad, selitev proizvodnje Gorenje Notranje opreme… Z vsako izgubo službe so povezane težke usode družin. Termoelektrarna Šoštanj je v preteklosti delovala kot družbeno odgovorno podjetje, temu pa v zadnjem času ni več tako. Menih je še poudaril, koliko truda je lokalna skupnost vložila v zagotovitev vseh potrebnih prostorskih aktov, ko je po pooblastilu države vodila državni lokacijski načrt. Na vse to in na obljube, ki so bile dane, se danes pozablja, najbolj pa bodo prizadeti prav naši prebivalci, predvsem tisti, zaposleni v TEŠ. Poleg vsega navedenega je TEŠ zamrznil tudi izplačevanje sredstev po že podpisanem odškodninskem sporazumu.
Z obema predhodnikoma se je strinjal tudi župan Šmartnega ob Paki Janko Kopušar.
V nadaljevanj so se v razpravo vključili še svetniki in nekateri ostali prisotni. Peter Dermol, podžupan MO Velenje in nekdanji direktor TEŠ, je v obširnem nagovoru predstavil številne nepravilnosti, ki so se dogajale in na katere je on tudi ves čas opozarjal, za kar pa je bil na koncu »nagrajen« z odstavitvijo z mesta direktorja.
Med drugim je povedal, da je bilo načrtovano dolgoročno zmanjševanje števila zaposlenih z mehkimi metodami (upokojitve), ne pa to, kar je načrtovano danes. Ob tem je poudaril, da število zaposlenih na HSE ves čas narašča. S povedanim se je strinjal tudi nekdanji direktor TEŠ Uroš Rotnik, ki je dodal, da je TEŠ ključnega pomena za slovensko energetiko, ne samo za zagotavljanje tretjine slovenske elektrike, temveč tudi zaradi zagotavljanja sekundarne, terciarne in jalove energije.
V dokaj burni razpravi so nato sodelovali še nekateri drugi svetniki in gostje, zbrane pa je nagovoril tudi direktor Direktorata za energetiko Danijel Levičar, ki je poudaril, da je Termoelektrarna Šoštanj strateškega pomena za slovensko energetiko in da odpuščanje ni nikomur v interesu.
Čustveno je spregovoril Peter Radoja, svetnik Občine Šoštanj, ki je zaposlen v TEŠ, ki je med drugim dejal: »Delo v elektrarni je zelo specifično, ki se ga je treba priučiti v praksi, niso dovolj zgolj končane šole. Nam plače ne dajejo direktorji, ki se ves čas menjavajo, nam ga daje premog, ki ga nakopljejo v Velenju, oplemeniten v elektriko. Nakopanega premoga je veliko, mi ga zase zahtevamo le majhen delček.«
Ob koncu so svetniki vseh treh občin soglasno sprejeli sklep o podpori energetskemu gospodarstvu v Šaleški dolini. V njem med drugim zahtevajo izvajanje socialnega dialoga in odločno nasprotujejo načrtnemu izčrpavanju Termoelektrarne Šoštanj in Premogovnika Velenje.