Septembra letos bo minilo 10 let, odkar je Občina Šoštanj z željo, da ohranja zgodovinski spomin na rojake, občane in posameznike, ki so delovali v Šoštanju in v njem pustili trajne sledi, uredila Spominski park pred OŠ Karla Destovnika-Kajuha. Gospodarstvenikoma in politikoma bratoma dr. Josipu in Mihaelu Vošnjaku, akademskemu kiparju Ivanu Napotniku, ravnatelju šoštanjske meščanske šole Francu Hriberniku, naprednemu študentu in revolucionarju Ivanu Roecku Bibi in slovenskemu pesniku, narodnemu heroju Karlu Destovniku Kajuhu se je pridružil še eden, v obdobju njegovega delovanja morda najpomembnejši Šoštanjčan.
Zbrane je pozdravila ravnateljica OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj mag. Majda Zaveršnik Puc, učenci pa so pripravili slovesnost, na kateri so med drugim predstavili življenje in delo Petra Musija.
Njegov pomen za Šoštanj je v svojem nagovoru izpostavil tudi župan Občine Šoštanj Darko Menih, ki je povedal:
"Prav gotovo se je njegova nesebična skrb za revne prenesla na kasnejše šolske upravitelje šoštanjske šole, ki so, sodeč po dosegljivih podatkih iz šolskih kronik, od leta 1919 pa do leta 1935 vsakič pred pričetkom šolskega leta zagotovili obleko, obutev ter šolske knjige in potrebščine revnim učencem. Denar za pomoč so pridobili na ta način, da so čisti dohodek od vsaj treh izvajanih gledaliških iger, ki so jih med počitnicami uprizorili šolarji, namenili za pomoč revnim.
Za Musijev velik prispevek, ki ga je v dolgih 53-ih letih službovanja razdajal vsem slojem Šoštanjčanov in okoličanov, so se mu nekdanji učenci in prijatelji šole poklonili z dvema zahvalnima spominskima ploščama.
Ob prejetju odlikovanja - zlatega križca s krono, so mu v Šoštanju priredili veliko slovesnost. Ko je bil februarja leta 1931 izdan zakon o imenih krajev in ulic, so v Šoštanju eno izmed ulic poimenovali po Petru Musiju. Ime njegove ulice se je obdržalo do leta 1953.
Spoštljiv odnos je do obeh slovenskih pionirjev bančništva - Musija kot ustanovitelja šolskega hranilništva in Šoštanjčana MIHAELA Vošnjaka kot ustanovitelja bančništva na Slovenskem ves čas izkazovala Ljubljanska banka.
V 70-ih letih je dala v prostore banke na Tekavčevi cesti v Šoštanju postaviti doprsni kip Mihaela Vošnjaka, leta 1976 pa v preddverje nove poslovne stavbe na Rudarski cesti v Velenju doprsni kip Petra Musija.
Tradicijo šolskega varčevanja, ki jo je leta 1844 pričel Peter Musi, je februarja 1977 leta nadgradil Svet mentorjev za mladinsko varčevanje Ljubljanske banke, s podeljevanjem Musijevih značk najprizadevnejšim mladim varčevalcem v pionirskih in mladinskih hranilnicah.
Tudi Slovenski šolski muzej v Ljubljani je pripravil razstavo ob 110-obletnici Musijeve smrti, ob tej priložnosti je Ljubljanska banka izdala vsebinsko bogato knjižico z naslovom Peter Musi avtorice Tatjane Hojan.
Občina Šoštanj se je Petru Musiju prvič poklonila leta 1998 v okviru razstave Pomembni Šoštanjčani. Skupaj z Muzejem Velenje pa je bila na pobudo Občine Šoštanj v počastitev 130-letnice njegove smrti samostojna razstava z naslovom PETER MUSI. Spremljajočo študijo ob razstavi je napisal zgodovinar dr. Tone Ravnikar. Ta razstava je bila na ogled tudi v prostorih Slovenskega šolskega muzeja v Ljubljani.
Spoštovani gostje, dragi učenci;
še enkrat mi dovolite iskreno zahvalo Novi Ljubljanski banki delniški družbi, ki je doprsni kip Petra Musija, delo akademskega kiparja Milisava Tomanića in je od leta 1976 dalje krasil avlo poslovne stavbe NLB na Rudarski cesti v Velenju, letos ljubeznivo poklonila Občini Šoštanj z namenom, da ga postavimo v Spominskem parku. HVALA."
Župan se je ob koncu zahvalil Novi ljubljanski banki, d. d., ki je Musijev doprsni kip ob otvoritvi prenovljene enote v Šoštanju podarila Občini Šoštanj. V znak zahvale je župan podaril Antonu Adamu, direktorju NLB, podružnice Velenje, Magdi Mikeln, pomočnici direktorja in Alenki Smonkar, vodji enote v Šoštanju knjige Pozdrav iz Šoštanja.
Iskrena hvala učencem, učiteljem in vodstvu šole za lep program, ki so ga ob tej priložnosti pripravili.