Jamarji Šaleškega jamarskega kluba »Podlasica« Topolšica so ob podpori Zavoda RS za varstvo narave, OE Celje in Občine Šoštanj odstranili odpadke iz brezna Rupa pod Pergovnikom. S tem so odstranili še eno črno odlagališče odpadkov v naravi in hkrati nevarnost onesnaženja vodnega okolja v podzemlju.
V soboto, 17. aprila 2021 so pod finančnim pokroviteljstvom Zavoda RS za varstvo narave in Občine Šoštanj, jamarji Šaleškega jamarskega kluba »Podlasica« Topolšica očistili brezno Rupa pod Pergovnikom. Brezno se nahaja v naselju Bele Vode, na levem strmem pobočju Ljubije, pod domačijo Pergovnik, po kateri je brezno tudi poimenovano. Sredi suhe skalnate grape je majhna odprtina, ki predstavlja vhod v 11 m globoko brezno. Brezno ima status naravne vrednote državnega pomena.
Jamarji so brezno temeljito raziskali že leta 1973, ponovno pa so si brezno ogledali v začetku letošnjega leta. Tokrat jih je namesto jamske svežine pričakal neprijeten zaudarjajoč zrak, ki je prihajal iz vreč s klavniškimi odpadki in mrhovino. V bližnji okolici brezna, pod previsno skalo, so našli tudi večje število plastičnih posod.
Žal, se še vedno vse prevečkrat dogaja, da ljudje brezobzirno dojemajo naravno okolje kot priročno mesto za odlaganje odpadkov. Ne samo, da odpadki jamarjem otežujejo raziskovanje kraškega podzemlja, še pomembneje je, da se s tem onesnažuje podzemne vode, ki velikemu delu Slovenije predstavljajo pomemben vir pitne vode. Zavedati se je treba, da ima zaradi lastnosti kraškega okolja, voda ob hitrem pretakanju skozi prevotljeno podzemlje, zelo majhno samočistilno sposobnost. Če k temu prištejemo še smeti odvržene v jame v zaledju izvirov, to predstavlja resno grožnjo naši pitni vodi. Pravica do pitne vode in zdravega življenjskega okolja, ki sta zapisani v Ustavi Republike Slovenije ter številni drugi pravni okviri in pristojnosti inšpekcijske službe, so le črke na papirju, saj iz ravnanja človeka izhaja odgovornost, da bodo družbi te dobrine tudi zagotovljene.
Tudi zato so jamarji Šaleškega jamarskega kluba »Podlasica« Topolšica na Zavod RS za varstvo narave in pristojno občino Šoštanj podali pobudo za odstranitev odpadkov in drugega materiala iz brezna Rupa pod Pergovnikom, ki ga je prepovedano odlagati v naravno okolje. Z namenom ponovne vzpostavitve naravnega stanja brezna in preprečitve nadaljnjega nedovoljenega odlaganja odpadkov v naravo, smo se z Občino Šoštanj dogovorili za čim hitrejše skupno ukrepanje. Od predloga jamarjev do izvedbe naravovarstvene akcije, je preteklo manj kot tri mesece, zato je toliko večje skupno zadovoljstvo, ker smo v relativno v kratkem času uspeli v naravi »zbrisati črno točko«. Narava je "lažja" za 720 kg odpadkov. Namen akcije je bil poleg sanacije naravne vrednote, tudi seznanitev javnosti o pomenu ohranjanja narave in virov pitne vode ter grožnjah, ki jih za te predstavlja odlaganje odpadkov v naravo.
S finančno podporo iz sklopa naravovarstvenih akcij za sanacijo brezna Rupa pod Pergovnikom, je s strani Zavoda RS za varstvo narave in Občine Šoštanj dana podpora mednarodnim prizadevanjem ob Mednarodnem letu jam in krasa 2021, pod sloganom »raziskujmo, spoznavajmo in varujmo«. Vabimo vas, da se z aktivnostmi pridružite tudi vi. Več informacij o Mednarodnem letu jam in krasa 2021 najdete na spletnem naslovu http://www.jamarska-zveza.si/index.php/236-mednarodno-leto-jam-in-krasa-2021