Župan Občine Šoštanj Darko Menih in direktor podjetja Esotech, d. d., Marko Škoberne sta v sredo, 27. marca, podpisala koncesijsko pogodbo za izgradnjo in obratovanje novega vrtca v Šoštanj.
Občina Šoštanj si je kot prednostno nalogo zadala izgradnjo novega vrtca. Vrtec Šoštanj se namreč že vrsto let sooča s prostorsko stisko. Zaradi porasta vpisa otrok v vrtec je Občina Šoštanj zagotavljala začasne prostore za dodatne oddelke na različnih lokacijah.
Vrtec Šoštanj obiskuje 372 otrok v 21 oddelkih, in sicer v Šoštanju v enoti Lučka (6 oddelkov), Brina (4 oddelki), Barbka (2 oddelka) in Biba (3 oddelki), v Topolšici v enoti Urška (4 oddelki) in v Gaberkah v enoti Mojca (2 oddelka).
Prostori vrtca v samem Šoštanju so stari in dotrajani, tako da je izgradnja novega vrtca nujna. Nov vrtec bo pod isto streho združil vse enote v mestu Šoštanj (ne tudi Topolšice in Gaberk).
Občina je pristopila k izgradnji novega vrtca sistematično. Pred enim letom in dvema mesecema, natančneje, 26. januarja 2012, se je prvič sestala projektna skupina, ki jo je imenoval župan Občine Šoštanj Darko Menih z namenom, da oblikuje projektno nalogo za pridobitev idejne zasnove za izgradnjo novega vrtca, v kateri so bili predstavniki Občine Šoštanj, Vrtca Šoštanj in Krajevne skupnosti Šoštanj.
Osnovne zahteve 23 strani dolge projektne naloge so bile, da Občina Šoštanj želi 16-oddelčni nizkoenergetski vrtec, ki bo stal na lokaciji stare Biba Roeckove šole. Gre za izvrstno lokacijo, ki je v neposredni bližini Goric, vile Mayer in tudi mestnega jedra.
Delo se je nadaljevalo v obliki arhitekturno-urbanističnih delavnic. Župan je imenoval devetčlansko strokovno komisijo, v kateri so bili strokovnjaki s področja arhitekture, gradbeništva, strojništva in seveda predstavniki uporabnikov. Občina Šoštanj je k izdelavi idejne zasnove povabila štiri arhitekturne biroje, ki so se povabilu tudi odzvali, tako da je občina pridobila štiri idejne rešitve za izgradnjo novega vrtca. Za najboljšo so izbrali idejno rešitev projektantskega biroja Modular arhitekti iz Ljubljane.
Izbrana idejna rešitev je bila predstavljena širši javnosti, predvsem pa tudi strokovnim delavkam Vrtca Šoštanj in občinskim svetnikom 13. junija 2012 v Kulturnem domu v Šoštanju, kjer so lahko vsi podali tudi svoje pripombe na izbrano idejno zasnovo.
Idejno zasnovo so arhitekti dopolnili in nadgradili v idejni projekt, ki je bil osnova za izdelavo ponudb v postopku javno-zasebnega partnerstva.
septembra 2012 je župan imenoval še tretjo komisijo, in sicer strokovno komisijo za vodenje postopka javnega razpisa za izbiro zasebnega parterja za izvedbo projekta Vrtec Šoštanj.
Komisija, ki je imela izdatno pomoč v zunanji sodelavki Vesni Kozlar, Bau-ing, d. o. o., je skrbno pregledala vse dokumente in pripravila vso potrebno dokumentacijo, da je lahko Občina Šoštanj 21. decembra 2012 v Uradnem listu RS in na Portalu javnih naročil objavila javni razpis. Del razpisne dokumentacije je bila med drugim tudi projektna naloga, ki je na več kot 60 straneh natančno opredelila vse zahteve naročnika.
Na razpis sta se prijavila dva ponudnika, najugodnejše je bilo podjetje Esotech, d. d., s katerim občina tudi sklepa pogodbo.
V odločanje je bil v vseh fazah vključen tudi svet Občine Šoštanj, ki je na koncu, tj. 13. marca 2013, sprejel tudi končno odločitev o podelitvi koncesije podjetju Esotech, d. d..
Strošek investicije izgradnje 3.608 m2 vrtca je 5.335.000 evrov brez davka. V to ceno je vključeno tudi rušenje obstoječe šole, prestavitev toplotne podpostaje, ki napaja širše območje, in izgradnja povezovalnega dela med športno dvorano in vrtcem, ki bo namenjena uporabi športne dvorane. V dopoldanskem času bo športna dvorana na voljo tudi za uporabo vrtca.
Občina Šoštanj bo na letni ravni za nov vrtec v Šoštanju namenila 687.325,76 evrov. Koncesijsko razmerje se sklepa za obdobje petnajstih let. V tej ceni so všteti tudi davek, stroški financiranja in stroški vzdrževanja ter obratovanja objekta.