V sredo je v Šoštanju v vili Mayer Občina Šoštanj predstavila pedagoške programe, ki bodo od prihodnjega tedna dalje potekali v tej čudoviti prenovljeni vili z začetka 20. stoletja.
Povabljene predstavnike medijev, ravnatelje osnovnih šol in vrtcev ter druge ugledne goste, ki so tako ali drugače povezani s prenovo in delovanjem vile Mayer, je pozdravil župan Občine Šoštanj Darko Menih, ki je med drugim poudaril, kako vesel je, da bo vila dobila vsebino za najmlajše, saj je nujno bogato kulturno dediščino našega kraja približati tudi njim. poleg tega je župan tudi izpostavil, kako pomembno je, da poleg stalnih razstav vila dobi tudi bolj dinamično, živahno vsebino. Župan se je zahvalil Alenki Verbič za njeno prizadevnost in odlično pripravljene programe.
Zbrane je nagovorila tudi Damjana Pečnik, generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino na Ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ki je skupaj z županom Darkom Menihom junija 2010 tudi svečano odprla prenovljeno vilo Mayer v Šoštanju. Dejala je, da se vedno rada vrača na takšne objekte, saj to pomeni, da ti objekti, v katere se vlaga, tudi živijo. »Še pomembneje, kot sama razstava, je te vsebine znati predstaviti našim najmlajšim. Če ne bomo vzgajali otrok, je malo verjetno, da se bo naša kulturna dediščina ohranila,« je med drugim še povedala Pečnikova.
Občina Šoštanj na vseh področjih odlično sodeluje z Vrtcem Šoštanj, prav otroci šoštanjskega vrtca bodo prvi imeli priložnost od bliže spoznati nove pedagoške programe v vili Mayer. V Vrtcu Šoštanj že tekom celega šolskega leta izvajajo program »Kulturna dediščina našega kraja«. Mag. Milena Brusnjak, ravnateljica Vrtca Šoštanj je ob tem dejala: »Pri izvajanju tega programa smo osredotočeni na dva temeljna cilja. Spoznavanje širšega in ožjega družbenega in zgodovinskega okolja, v katerem živimo, drugi cilj pa je gojiti pozitivna čustva do kraja, v katerem živimo.«
Programe je predstavila avtorica Alenka Verbič, višja svetovalka za družbene dejavnosti na Občini Šoštanj:
»Pedagoški programi so metodično in didaktično zasnovani tako, da upoštevajo vsa sodobna načela in elemente muzejske pedagogike. Vsebinsko se vežejo na stalne zbirke, predstavljene v vili, in temeljijo na resničnih, privlačnih in zanimivih zgodbah o družini Mayer, odkrivajo drobce iz življenja akademskega kiparja Ivana Napotnika, spregovorijo o likih in materialih, iz katerih je nadarjeni umetnik ustvarjal, in odkrivajo zgodbe o predmetih iz Čebulove in Kojčeve zbirke.
Vsi pedagoški programi so dinamični, zato otroci ves čas aktivno sodelujejo; primerjajo, naštevajo, iščejo asociativne zveze, igrajo različne vloge, odkrivajo ključne predmete posameznih zbirk, predmete opazovanja vežemo na predmete, otrokom poznane iz vsakdanjega življenja. V programih je upoštevana otrokova potreba po gibanju, vidik opazovanja se neprestano spreminja, saj gre za tematsko zelo različne stalne zbirke: od hortikulturne, kiparske, arheološke in sakralne. Prav gotovo bo najmlajšim obiskovalcem izjemno privlačen pedagoški program, ki se bo odvijal na prostranem vrtu vile Mayer. Prilagojen je posameznemu letnemu času in cvetenju nekaterih primarnih okrasnih rastlin (tulipanovec, magnolije, hortenzije), odkriva najstarejše rastline, nekdanjo sprehajalno pot družine Mayer in ostanke gloriete, teniško igrišče, nekdanji vhod v odvetniško pisarno, gusarsko ladjo, zgodbo o vrtnem vodnjaku, o stebelnih vrtnicah in o gredi tulipanov, ki je vrt krasila že pred I. svetovno vojno.
Prizadevanja Občine Šoštanj za izvajanje pedagoških programov v vili Mayer so se pričela že z izdelavo publikacije Vodnik po stalnih zbirkah vile Mayer, kjer se vsako poglavje vodnika zaključi s povzetki za otroke.
Naslovi posameznih pedagoških programov:
- Na obisku v vili Mayer;
- Raziskovalci vrta vile Mayer;
- Skrivnosti podstrešja vile Mayer;
- Raziskujmo klet vile Mayer;
- Odkrivajmo skrivnosti kiparskih umetnin;
- Galerijski detektivi odkrivajo zgodbe starih predmetov.
Občina Šoštanj je za potrebe izvajanja dveh pedagoških programov na novo uredila del podstrešja vile Mayer (avdiovizualni prostor in didaktični kotiček, mini lutkovni oder in kotiček z igračami in predmeti iz prve polovice preteklega stoletja).
Pričetek izvajanja pedagoških programov za predšolske otroke bo v sredo, 13. februarja ob 10. uri, ko v vili Mayer že pričakujemo otroke Vrtca Šoštanj.
Na občini ocenjujemo, da bodo na ta način pomembno prispevali k vzgoji za kulturo pri najmlajših obiskovalcih. Na Občini Šoštanj si prizadevamo, da bo celosten projekt izvedbe pedagoških programov v vili Mayer otrokom ponujal kakovostno umetniško doživetje, temelječe na raziskovanju in aktivnem sodelovanju najmlajših obiskovalcev vile.
Prepričani smo, da bo šest različnih interaktivnih programov, ki smo jih s pomočjo naklonjenega sodelovanja Narodne galerije iz Ljubljane razvijali eno leto, pri predšolskih otrocih in šolarjih izboljšalo poznavanje bogate in zanimive lokalne kulturne dediščine in kiparske umetnosti.«
Po koncu uradnega dela so si gostje ogledali na novo urejene kotičke in bili prvi gostje Mini lutkovnega gledališča, v katerem so se lahko prepričali, da bodo otroci, ki se bodo udeleževali pedagoških programov, na zanimiv način spoznavali bogato zgodovino te meščanske vile.
Pri izvedbi projekta so nam pomagali:
NARODNA GALERIJA IZ Ljubljane; strokovna pomoč pri pripravi pedagoških programov; Muzej Velenje; predmeti za opremo podstrešja in osvežitev hortikulturne zbirke; LEKARNA ŠOŠTANJ; podarjeni predmeti za opremo podstrešja; JZ Vrtec Šoštanj; pohištvena oprema za didaktični kotiček; NLB d. d., Poslovalnica Šoštanj; didaktične igrice.