Sveta Občine Šoštanj in Mestne občine Velenje (MOV) sta se sestala na skupni izredni seji. Razlog za sklic seje je bila napovedana podražitev toplotne energije, čemur so se člani obeh svetov odločno uprli.
Uvodoma sta nekaj besed spregovorila oba župana. Bojan Kontič, župan MOV je, med drugim povedal, da je v dolini 140 km cevovodov na področju daljinskega ogrevanja, ki jih je potrebno vzdrževati, poleg tega pa še dodal, da imamo nizko ceno za toplotno ogrevanje zaradi cenejšega energenta, ker imamo v naši dolini Termoelektrarno Šoštanj (TEŠ) in Premogovnik Velenje.
Župan Občine Šoštanj Darko Menih je na kratko preletel ključne dogodke glede odškodninskih sporazumov iz preteklosti. Leta 2007 so tako vse tri občine že imele podpisane sporazume s Premogovnikom in TEŠ, obljubljeno je bilo, da jih bo podpisala tudi HSE, ki tega ni storila. Leta 2014 smo podpisali triletni sporazum, za leti 2014 in 2015 so bili zneski izplačani, za 2016 pa ne. »Veliko je bilo dogovorov in pregovarjanj, vendar nikoli nismo prišli do konca, tudi zaradi stalnega menjavanja direktorjev. Ostajamo brez odškodnin in izigrani. Za naše upravičene zahteve si bomo odločno prizadevali,« je zaključil šoštanjski župan.
V nadaljevanju so besedo dobili gosti. Mag. Gašper Škarja, direktor Komunalnega podjetja Velenje, je pojasnil strukturo cene, kakšen dvig cen se pričakuje za končne uporabnike. Dr. Uroš Rotnik, kot nekdanji direktor TEŠ je predstavil nekaj njemu nerazumljivih številk iz poslovanja TEŠ. Izpostavil je izjemen dvig stroška dela v zadnjih štirih letih. Ob dejstvu, da so plače nižje in je manj zaposlenih, je skoraj dvakratno povišanje stroškov dela nerazumljivo, je dejal.
Mag. Duška Godina, direktorica Agencije za energijo, je odgovorila na očitke, da niso vsi obravnavani enako. Poudarila je, da temu ni tako, da pa podatkov, ki jih vlagatelj označi kot poslovno skrivnost, ne morejo posredovati javnosti.
Stojan Nikolič, finančni direktor HSE je dejal, HSE v tem primeru ni stranka v postopku, da se v zgodovino ne bo spuščal in da bo HSE poskrbel za varno in zanesljivo oskrbo cele Slovenije z elektriko, v Šaleški dolini pa tudi za oskrbo s toploto. Dodal je še, da TEŠ posluje z izgubo, kar pokrivajo ostale družbe v skupini. Direktor TEŠ mag. Arman Koritnik je dodal, da si je ves čas zavzemal za neprekinjeno dobavo toplotne energije.
V imenu Kluba podjetnikov SAŠA je spregovorila dr. Cvetka Tinauer, ki je tudi z vidika podjetnikov podražitev označila kot nenormalno in neprimerno. Povedala je, da podražitvi med drugimi odločno nasprotujejo v podjetjih Gorenje, Fori in Veplas.
Poslanec Jan Škoberne je dejal, da ni uspel stopiti v stik z ministrom in da bo na ponedeljkovi seji izpostavil vprašanja, na katera bo zahteval odgovore. Želi vedeti, ali so bili upoštevani isti pogoji za izračun pri Toplarni Ljubljana in pri TEŠ. In še, če so bili , kje je poštenost, da so isti pogoji za glavni in stranski produkt.
Nato so prišli na vrsto svetniki.
Peter Dermol, svetnik MOV, je dejal, da toplotna energija predstavlja nekaj več kot 1 % prihodkov TEŠ, električna energija pa nekaj več kot 94 % in se nato vprašal, kako je možno, da je poslovanje slabo ravno zaradi toplotne energije…
V nadaljevanju so svetniki poudarili, da odločno nasprotujejo dvigu cene. Dr. Franc Žerdin je dejal, da se elektrika pridobiva v Šaleški dolini, kjer čutimo tudi posledice in jih bodo tudi naši otroci, zato se odločitve ne bi smele sprejemati v Ljubljani.
Svetnik Občine Šoštanj Boris Goličnik je dejal, da si želi tudi sejo na temo odškodnin. Boniteta – nižja cena toplote – je bila po njegovem mnenju upravičena. Tako on kot Bojana Žnider, tudi šoštanjska svetnica, sta izpostavila, da živimo v manj vrednem okolju, da bi nekatere ugodnosti morale biti samoumevne. Namesto tega otroci v TEŠ ne morejo opravljati več niti prakse, veča se jezero, zrak smrdi, osenčenost mesta zaradi pare…
»Prehitro smo se sprijaznili s TEŠ6,« je dejala Žniderjeva in dodala, da še ni prepozno za civilno iniciativo, ki jo je napovedal že Goličnik, če ustreznega sodelovanja ne bo.
Prav civilna iniciativa in sprejem zakona po vzoru Krškega so bili v nadaljevanju štiriurne seje največkrat omenjeni.
Svetniki obeh občin so soglasno sprejeli predlagane sklepe. Koritnik je dejal, da jih bodo preučili. Dodal je še, da bodo z revitalizacijo bloka 5 odprta nova delovna mesta, da pa po njegovem mnenju odškodnina za degradacijo okolja ne more biti plačana občini.
Na seji so še povedali, da bo prihodnji teden sestanek vodstva TEŠ, HSE, PV in vodstva občin. Mag. Ludvik Golob, predsednik uprave Premogovnika Velenje je ob koncu dejal, da verjame, da se bodo na tem sestanku ne zgolj poslušali, temveč tudi slišali drug drugega in se dogovorili.