Spoštovane občanke in občani,
na Občini Šoštanj stremimo k odprtemu in iskrenemu dialogu z vsemi – na eni strani z občani, na drugi pa tudi s poslovnimi partnerji.
V zvezi s številnimi zapisi na družbenih omrežjih v zadnjih dneh, povezanimi z izgradnjo plavajoče sončne elektrarne na Družmirskem jezeru, poudarjamo, da se Občina Šoštanj ni nič dogovorila, niti nič obljubila, zato vse te očitke in navedbe v celoti zavračamo.
Na seji občinskega sveta 31. 1. 2024 (na sejo je bil povabljen in se je je tudi udeležil vodja CI Šoštanj Valter Kolar) so bili svetniki s strani Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) ponovno seznanjeni z načrtovano postavitvijo plavajoče sončne elektrarne in dejstvom, da HSE želi, da Občina Šoštanj vodi postopke za sprejem prostorskega izvedbenega akta za njeno postavitev. O tem smo poročali takoj po sami seji: https://www.sostanj.si/objava/879202. Kot je že takrat poudaril župan Boris Goličnik, Občina Šoštanj ne bo sprejela o tem stališča, dokler se do vseh devetih točk, ki jih je občina navedla v svojem dopisu, HSE ne bo pisno opredelil. Pri tem so svetniki župana podprli. Od takrat je Občina sicer prejela odgovor HSE, v katerem pa niso odgovorili na vsa naša vprašanja, zato smo jih pozvali k dopolnitvi. Ob tem smo jih opozorili tudi na to, da še vedno nimamo urejenega statusa (lastništva) vseh zemljišč, ki se nahajajo v pridobivalnem območju Premogovnika Velenje. Ta odgovor še čakamo.
Pogoji, ki jih je Občina naslovila na HSE (celoten dopis v prilogi) in glede katerih je zahtevala, da se HSE do njih opredeli, preden bi Občina Šoštanj sploh odločala o vodenju postopka za prostorsko ureditev skupnega pomena, so:
- Nižja nakupna cena toplote za daljinsko ogrevanje, ki ne sme presegati vrednosti 40 EUR za MWh.
- Izvedba in financiranje že načrtovane in sprojektirane ureditve Družmirskega jezera II. in III faza.
- Dogovor o vključitvi v energetsko skupnost in deležu brezplačne električne energije v korist občank in občanov Občine Šoštanj.
- Ob morebitni postavitvi PSE na Družmirskem jezeru se sprojektira in uredi jugozahodno območje jezera v turistično rekreacijske namene, ki ga v celoti financira investitor PSE.
- Za čas priprave prostorskega izvedbenega akta za PSE investitor pokrije strošek plače enega zaposlenega na Občini Šoštanj, ki bo vodil te postopke.
- Investitor PSE krije vse stroške izbranega izdelovalca prostorskega akta.
- Dogovor in podpis dolgoročne pogodbe o sponzorstvu in donacijah klubom, društvom in organizacijam, ki delujejo v Občini Šoštanj.
- Dogovor o odkupu zemljišč nekdanjega poslovnega objekta »Osmica Šoštanj« in kontejnerskega naselja Alstom.
- Pomoč pri načrtovani dograditvi, obnovi in energetski sanaciji Osnovne šole Karla Destovnika Šoštanj.
Avdio posnetki občinskih sej so objavljeni na spletni strani Občine Šoštanj v zavihku organi občine – občinski svet – seje: https://www.sostanj.si/objave/76
Javno predstavitev ta četrtek organizira lokalni odbor Gibanja Svoboda. Udeležili se je bomo tudi z Občine Šoštanj, vendar poudarjamo, da gre pri tem za politični dogodek.
Naša občina je do danes za zagotavljanje električne energije za celotno Slovenijo že ogromno žrtvovala. Žal je bilo ravno pri načrtovanju največjih strateških energetskih projektov v preteklosti veliko obljubljenega in skoraj nič realiziranega. Zato je še toliko bolj pomembno, da v prihodnje ravnamo strpno in odgovorno, predvsem pa, da imamo vsi skupaj jasno predstavo o tem, kakšno naj bi bilo naše morebitno sobivanje v prihodnje.
Boris Goličnik
župan Občine Šoštanj