Na pobudo Civilne iniciative Šoštanj, ki jo vodi Valter Kolar, je župan Občine Šoštanj Boris Goličnik danes sklical okroglo mizo v Kulturnem domu Šoštanj.
Uvodoma je pozdravil vse prisotne in predstavil goste: dr. Tomaža Štoklja, generalnega direktorja HSE, mag. Branka Debeljaka, direktorja Termoelektrarne Šoštanj, mag. Marka Mavca, generalnega direktorja Premogovnika Velenje, mag. Gašperja Škarjo, direktorja Komunalnega podjetja Velenje in vodjo CI Šoštanj Valterja Kolarja. Zaradi zadržanosti v Ljubljani se je opravičil minister za okolje, prostor in energijo mag. Bojan Kumer.
Župan je poudaril, da Občina stremi k odprtemu dialogu in transparentnemu delovanju, zato želi, da je pred kakršnimikoli odločitvami z vsemi dejstvi seznanjena tudi širša javnost. Končne odločitve bo sprejel občinski svet.
Direktor KP Velenje je predstavil daljinski sistem v Šaleški dolini in oblikovanje cene, mag. Jure Šimic pa idejno zasnovo izgradnje plavajoče sončne elektrarne (PSE) na Družmirskem jezeru.
Gostje so odgovarjali tudi na konkretna vprašanja iz občinstva. Do konkretnih zaključkov niso prišli. Kot je večkrat poudaril dr. Štokelj, se PSE šele umešča v prostor. Sledile bodo številne analize, ki bodo pokazale tako pozitivne kot negativne vidike izgradnje, na podlagi katerih bo lokalna skupnost lahko sprejela ustrezno odločitev. Direktorja TEŠ in Premogovnika Velenje sta dodala, da obe družbi pripravljata različne razvojne projekte, s katerimi bi bil izhod iz premoga za dolino čim blažji in s katerimi bi zagotovili tudi nadaljnji razvoj. PSE je le eden izmed teh projektov, med ostalimi so omenjali še vodikovo energije, sistemske storitve, lesna biomasa, lesni center, predelavo plastike …
Občane je med drugim zanimala še varnost nasipa med Velenjskim in Družmirskim jezerom, cena toplote, kaj bi vsak posameznik imel od izgradnje PSE ali drugih energetskih objektov, možnost ureditve obvoznice in dvorca Gutenbuchel, izpostavili so možnost sofinanciranja degradiranega območja preko Zakona o varstvu okolja in sofinanciranje različnih projektov iz podnebnega sklada, ob koncu pa tudi, da se želijo med razvojnimi projekti Občine Šoštanj na kateri od prihodnjih okroglih miz in podobnih srečanj pogovarjati še o čem drugem, ne zgolj o energetiki.
Po dvourni razpravi je župan srečanje zaključil. Vsem se je zahvalil za prisotnost, ponovno poudaril, da je nujno sodelovanje in poznavanje tematike. »V preteklosti je bilo veliko nezaupanja med lokalno skupnostjo in vodstvom energetskih družb. Sodelovanje pa je nujno, zato sem danes zadovoljen, da se med seboj pogovarjamo. Samo s poznavanjem vseh dejstev, analiz, pozitivnih in negativnih učnikov … se bo na koncu Občina Šoštanj lahko opredelila do izgradnje PSE in tudi do drugih projektov,« je dejal župan in dodal: »Vplivi energetike na življenje v naši občini so izjemni, navadili smo se bivati z njo, kar pa ne sme biti samoumevno.«