Občina Šoštanj je v sodelovanju z Muzejem usnjarstva in Šaleškim aeroklubom danes v Lajšah pripravila lepo slovesnost v počastitev strmoglavljenja dveh zavezniških letal na območju občine Šoštanj med drugo svetovno vojno, pred natančno osemdesetimi leti. Osrednji govornik na proslavi je bil minister za obrambo Marjan Šarec.
Letali sta bili sestreljeni v bojih proti nacizmu in fašizmu nad Šaleško dolino. Današnji dogodek v Lajšah je bil posvečen tragični izgubi ameriške leteče trdnjave B-17 (24. 5. 1944 v bližini Šoštanja) in britanskega RAF B-24 Liberatorja (5.–6. 11. 1944 v Lokovici), ko je življenje izgubilo deset mladih fantov.
Uvodoma je obiskovalce, med njimi sta bila tudi ministra Andreja Katič in Bojan Kumer, nagovoril župan Občine Šoštanj Boris Goličnik: »Trije člani posadke ameriške trdnjave in vseh sedem članov britanskega letala je žrtvovalo svoja mlada življenja za ljudi in državo, o kateri so vedeli zelo malo. V boj in zavezniško pomoč sta jih vodila nesebičnost in čas, ki je zahteval odrekanje lastnim željam. Ponosen sem na domačine, ki so kljub nevarnosti za svoja življenja pomagali posadki in prepričan sem, da smo tudi generacije za njimi takšni ljudje: solidarni, empatični in pripravljeni pomagati sočloveku v stiski. To smo večkrat dokazali. S spoštovanjem do vseh preživelih, ki se jim je uspelo rešiti in s pieteto do vseh umrlih obljubljam, da bomo v občini Šoštanj še naprej gojili spoštovanje do polpretekle zgodovine, ki nas je utrdila v skupni ljubezni do domovine,« je med drugim dejal župan in svoj nagovor zaključil z besedami: »Spominska obeležja niso le mrtev kamen, pločevina ali črke brez vsebine. To so nemi, a hkrati glasni opomniki, da se vojna ne sme zgoditi nikoli več.«
Namestnica Veleposlanice združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske v Republiki Sloveniji Helen Fabia Teasdale je v nagovoru v slovenščini dejala, da še danes, tako kot smo pred osemdesetimi leti, sodelujemo na številnih področjih in da je to sodelovanje trdno in še raste. »V teh časih, ko je na svetu še vedno veliko konfliktov, je prijateljstvo toliko bolj pomembno,« je poudarila.
Zbrane je nagovorila še odpravnica poslov Veleposlaništva Združenih držav Amerike v Republiki Sloveniji Melania Rita Arreaga, ki se je zahvalila za pomoč domačinov njihovim vojakom pred osemdesetimi leti, in tudi za to, da še danes ohranjamo spomin na tisti čas in umrle ameriške vojake.
Osrednji govornik Marjan Šarec je preletel zgodovino 20. stoletja in pri tem izpostavil pomen generala Rudolfa Maistra in spomnil, da letos v Sloveniji obeležujemo leto, posvečeno njemu. Omenil je tudi našega rojaka Karla Destovnika-Kajuha, moč njegovih besed in pomen njega ter tistih, ki so med drugo svetovno vojno dali življenja za svobodo. Ni pozabil na tiste, ki so se leta 1991 borili za osamovojitev Slovenije in lahko zaradi vseh njih danes živimo v svoji državi. »Častno je ljubiti svoj narod, jezik in kulturo. /…/ Strpnost, mir in evropske vrednote so edino, kar nam lahko pomaga v boju s tistimi, ki želijo to uničiti,« je dejal Šarec.
Po slovesnosti so minister Marjan Šarec, župan Boris Goličnik in avtor Miran Aplinc odprli razstavo, ki jo je pripravil Muzej usnjarstva. Razstava »Nebo nad Šoštanjem v času 2. svetovne vojne« predstavlja dogodke v letu 1944 in strmoglavljenje zavezniških letal.
Slovesnost je bila zelo atraktivna, uvodoma so na prizorišče prileteli padalci Slovenske vojske s slovensko zastavo, Slovenska vojska je navdušila tudi s šov programom gardne enote, za glasbo pa so poskrbeli Orkester Slovenske vojske in domačinka operna pevka Petra Rupreht Turk.
Pred slovesnostjo so k spominskemu obeležju pod Goricami, ki ga je Občina Šoštanj postavila v spomin na obe posadki zavezniških letal leta 2018, položili vence minister za obrambo Marjan Šarec, predstavnici obeh veleposlaništev in svojci enega od preživelih vojakov ameriškega bombnika.