Za vse, ki se bodo morali zaradi posledic poplav in plazov iz avgusta 2023 preseliti, je predviden naslednji postopek:
- DTP evidentira objekte, ki so predmet morebitne preselitve,
- Službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih objektov (v nadaljevanju služba) objavi seznam objektov, ki so predvideni za odstranitev,
- DTP na podlagi naloga službe izdela strokovno mnenje za vsak posamezni objekt,
- služba pripravi osnutek sklepa za vsak objekt, ki je javno razgrnjen (15 dni),
- sledi priprava predloga sklepa ter potrditev sklepa s strani vlade,
- cenitev,
- predstavniki službe pričnejo formalne individualne pogovore za nadomestitvene objekte,
- sklenitev pogodbe z vsakim posameznim lastnikom objekta, ki je predviden za odstranitev.
V okviru formalnih pogovorov se oškodovance seznani z možnimi rešitvami situacij za objekte, ki se morajo odstraniti, in sicer lahko ti izbirajo med:
- izplačilom odškodnine (ter nadaljnje samostojno reševanje lastne situacije),
- nakupom nadomestne nepremičnine in prenosom na fizično osebo oziroma lastnika (gre za postopek, kjer si lastnik nepremičnine sam poišče nepremičnino ali pa mu nadomestno nepremičnino ponudi država),
- gradnjo novega objekta na novi lokaciji – nadomestitveni objekt.
Nadomestitveni objekti so torej del mehanizma reševanja objektov, ki se morajo odstraniti. Na območju občine Šoštanj se predvideva realizacija nadomestitvenih objektov na območju sprejetega OPPN (Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje Vile Široko, Uradni list 7/2015). Nadomestitveni objekti se bodo lahko gradili na območju A, znotraj katerega je možna gradnja 32 stanovanjskih stavb (eno in dvostanovanjskih).
Znotraj vsake gradbene parcele je dovoljena gradnja enovite stavbe etažnosti pritličje in nadstropje. Izjema so stavbe od A1 do A6, ki imajo obvezno delno vkopano kletno etažo. Predvideva se sodobna zasnova stavb, pri čemer je lahko streha ravna ali enokapnica z naklonom strešin do največ 6 %. Dovoljena je tudi gradnja sončnih celic. Skladno s posebnimi določili OPPN so v severnem delu (stavbe od A1 do A11) predvidene terasaste stavbe, kar pomeni, da je vsaka etaža glede na spodnjo zamaknjena proti hribu za minimalno 3 metre. Za stavbe A26 ter od A29 do A32 pa je dovoljena gradnja enostanovanjskih in dvostanovanjskih stavb, in sicer kot vrstnih hiš ali dvojčkov, v kateri se nahajata po eno ali največ dve stanovanji. Umestitev in maksimalni tlorisni gabariti vseh novih stavb so določeni z regulacijskimi elementi (razvidno z zbirne situacije na povezavi spodaj).
Poleg objekta so na vsaki gradbeni parceli predvidene zelenice in zasebni vrtovi. Znotraj vsake parcele, namenjene gradnji je dovoljena postavitev ograje (do višine največ 1,5 m), vrtne ute (tlorisnih dimenzij 2,0 x 4,0 m ter višine do 2,2 m) in v celoti vkopanega zunanjega bazena.
Prostorski akt je v celoti (grafični in tekstualni del OPPN za območje Vile Široko) javno dostopen na povezavi https://www.geoprostor.net/piso_repozitorij/sostanj/oppn/odloki/oppn_vila_siroko.pdf in
https://www.geoprostor.net/piso_repozitorij/sostanj/oppn/grafika/vila_8_zbirna_situacija.pdf.
Pri nadomestitvenih objektih se skladno z 20. členom ZORZFS komunalni prispevek v obsegu nadomeščenega objekta za novo in obstoječo komunalno opremo ne plača. To pomeni, da se komunalni prispevek ne zaračunava za nadomestitvene objekte do višine bruto tlorisne površine obstoječega, nadomeščenega objekta, pri čemer se večja površina doplača skladno z merili odloka.
Kako se bodo parcele dodeljevale posameznim zainteresiranim oškodovancem se še ne ve. Ko bo znano okvirno število zainteresiranih oškodovancev za te parcele bomo v sodelovanju z DTP in ministrstvom dorekli vse te odprte zadeve.