Občina Šoštanj je prejela dopis Ministrstva za notranje zadeve Republike Slovenije, s katerim je občino obvestilo o vzpostavitvi integracijske hiše na območju Šoštanja. V dopisu je med drugim navedeno, da so poleg stanovanj v lasti države za namen zagotavljanja nastanitve oseb, ki bodo pridobile status mednarodne zaščite v RS, povabili k sodelovanju tudi zasebnike. Kot eno izmed primernih kapacitet za integracijsko hišo so ocenili objekt (samostojno hišo), ki je v zasebni lasti v Šoštanju. Občina ni uspela izvedeti, za katero hišo v naši občini gre.
Občina Šoštanj se je nemudoma odzvala z dopisom, v katerem je navedla argumente proti vzpostavitvi te hiše v naši občini.
Problematiko je župan Občine Šoštanj izpostavil tudi na občinskem svetu Občine Šoštanj, ki je bil včeraj, in svetniki so zavzeli stališče, da odločno nasprotujejo takšnim načrtom ministrstva. Prepričani so namreč, da je občina Šoštanj premajhno okolje za takšno integracijsko hišo – tukaj ni policijske postaje, dežurne zdravstvene službe, ne nazadnje pa je tu lociran energetski objekt strateškega pomena za celotno Republiko Slovenijo, kar je pri tem tudi treba upoštevati.
Občina Šoštanj je bila že v času izgradnje bloka 6 zelo obremenjena s tujimi delavci. Dokaz, kako veliko število tujcev živi v naši občini, je število teh otrok v osnovni šoli in vrtcu.
Ljudje smo zaradi vsega, kar se tudi sicer dogaja v občini (nedavna zaprtja tovarn še imajo posledice, onesnaženo okolje, težave v energetiki…), utrujeni in niso pripravljeni na nove pretrese, teh si prav gotovo niti ne zaslužimo.
»Naši občani se že sicer soočajo z visoko stopnjo brezposelnosti – kaj nas čaka?« so se spraševali svetniki. Upokojenci ne morejo živeti s svojimi pokojninami, za tujce pa je vedno denar…
Med drugim so svetniki v sklepu zapisali, da bi vzpostavitev integracijske hiše v občini Šoštanj imela ogromno obremenitvenih učinkov za prebivalce občine, zato temu odločno nasprotujejo.