Letos Šoštanj pranuje 110. obletnico pridobitve mestnih pravic. V počastitev tega dogodka tekom celega leta tečejo aktivnosti, med drugim je bila v začetku leta postavljena razstava na Trgu svobode Šoštanj na starih razglednicah, izšla je knjiga 110-krat o Šoštanju v enem odstavku, v nadaljevanju leta pa sledijo številni drugi dogodki in aktivnosti. Na tem mestu bodo zbrane vse ključne informacije, publikacije, razastave..., vse dostopno tudi v elektronski obliki.
Ob 110. obletnici pridobitve mestnih pravic je zgodovinar dr. Tone Ravnikar zapisal:
"27. maja 1911 je avstroogrski cesar Franc Jožef izdal razglas, s katerim je povzdignil trg Šoštanj v mesto in mu s tem podelil vse pravice, ki mestu pripadajo.
Najpomembnejša osebnost, ki ima nedvomno največje zasluge za to, da je Šoštanj leta 1911 dobil pravico imenovati se mesto, je bil Hans Woschnagg, tovarnar, trški župan in deželni poslanec nemške stranke.
Pod njegovim vodstvom je jeseni leta 1908 občinska uprava Šoštanj z uradnim dopisom naslovila na cesarja Franca Jožefa I. prošnjo, da bi povzdignil njihov kraj v mesto. Ta prošnja je nato romala v preizkus na deželno upravo v Gradec, ki je zaprosilo za mnenje okrajno glavarstvo v Slovenj Gradcu, deželni sodni prezidij, finančno direkcijo in deželni odbor v Gradcu. Odbor v mnenju iz 12. junija 1909 povzema vse ključne ugotovitve in ugotavlja, da Šoštanj zadošča vsem bistvenim zahtevanim kriterijem.
Trg Šoštanj kot najpomembnejši kraj v Šaleški dolini je že dolgo pred letom 1911 izpolnjeval večino pogojev za pridobitev mestnih pravic. Tu je nastala prva osnovna šola že leta 1799, kraj je bil sedež občine, sodišča in davkarije; prvi notar je v Šoštanju začel delovati v letu 1851, stalno pošto pa je kraj dobil leta 1850. Poudariti je treba, da je bil Šoštanj eden prvih krajev na Slovenskem, kamor so napeljali elektriko (l. 1902). Edini pogoj, ki pa je bil izpolnjen le delno, je bil kriterij ekonomskega središča, saj bi za Šoštanj za drugo polovico 19. stoletja le stežka govorili, da je bil ekonomsko pomembno središče. To stanje pa se je drastično pričelo spreminjati konec 19. stoletja, ko je tovarna usnja v lasti članov družine Vošnjak začela preraščati lokalni okvir in postajati pomemben dejavnik v prostoru takratne monarhije. Pravo eksplozijo pa je tovarna doživela v času vodenja Hansa Woschnagga. Delo in uspehi bratov Hansa in Franca so v privedli do tega, da je bil trg Šoštanj promoviran v mesto.
Slavnostna razglasitev mestnih pravic je bila 28. junija 1911. Listina o tem ni najdena, ohranil pa se je dopis direkcije z vprašanji, vezanimi na grb kraja. Potrebno pa je poudariti, da je s statusom mesta dobil Šoštanj pravico uporabljati popravljen grb, z dodanim mestnim obzidjem s petimi cinami."
Ob 110. obletnici mesta Šoštanj je Občina naročila tudi izdelavo vizualne podobe. V prilogi je obrazložitev le-te.